Anasayfa / Kurumsal / Led Kalitesi Ve Trafo Kalitesi Ve Hesaplama Yönteminin Önemi Nedir?
Kurumsal / Led Kalitesi Ve Trafo Kalitesi Ve Hesaplama Yönteminin Önemi Nedir?

Led, Light Emitting Diode kelimelerinin baş harflerinden oluşan Türkçe karşılığı ışık yayan diyot anlamına gelen aydınlatma sistemidir. Trafo ise iki veya daha fazla devre arasındaki elektrik akımını sağlayan sisteme verilen isimdir. Led trafo, şerit led aydınlatmalarda daha verimli bir çalışma sağlanması amacıyla kullanılan sistemin adıdır. Led aydınlatma sistemlerinin özelliği daha az enerji ile daha verimli aydınlatma sağlamasıdır. Led kalitesi aydınlatma sisteminde kullanılan led sistemin aydınlatma verimliliğine ve kullandığı enerjiye göre belirlenir. Trafo kalitesi ise elektrik akımını en iyi şekilde dengeleme ve akımın uygun şekilde kullanılmasını sağlamasına göre belirlenir.

 

Led Kalitesi Hesaplama

Led kalitesinde en önemli etken aydınlatmada kullanılacak enerji miktarıdır. Led aydınlatma sistemleri ilave bir güç ile desteklenmiyorsa 12 V enerji ile çalışır. Led kalitesinden diğer bir etken ise lümendir. Lümen ışık kaynağından ortama yayılan ışık miktarına verilen isimdir. Led aydınlatmalarda lümen değeri kalite için etkendir. Renk sıcaklığı kalite için önemli etkenlerden biridir. Kelvin hesabı ile ölçülen ışığın rengi ortamda aydınlatmanın etkisini ortaya çıkartır. Renk oluşturma indekside mühim olup led aydınlatmalarda 80-85 oranındadır. Işık yayılımı ve açısı led kalitesi hesaplama için etkendir. Led ağırlığı, ani ışık özelliği, sürücü, dim, çip, ısınma gibi etkenlerde verimlilik açısından kalite belirleyicidir. Tüm bu etkenler açısında değerlendirilerek led kalite hesabı yapılır.

 

Trafo Kalite Hesaplama

Trafonun sarılmadan önceki güç ve voltaj değeri bilinmelidir. Daha sonra nüve kesit hesabı, sarım sayısı hesabı, tel ve sargı kesiti hesabı, bobinlerin nüveye eklenmesi için pencere boyutunun belirlenmesi ile birlikte trafonun kalitesi hesaplanır. Trafo kalitesi kullanılacağı yere uygun olarak seçilip verimli bir performans elde edilir.